„LEGIA” !

„Legia” zbudowana została w 1968 roku dla Sekcji Żeglarskiej Wojskowego Klubu Sportowego Legia w Warszawie, ze środków pochodzących od Totalizatora Sportowego. Ma długość ponad 14 m, szerokość blisko 4 m, został wykonany z drewna mahoniowego, posiada 10 miejsc noclegowych, a jego zanurzenie wynosi 1,86 m. Ożaglowanie ma powierzchnię 80 m2. „Legia” jest jedną z trzech jednostek typu WER-4, skonstruowanych w Gdańskiej Stoczni Jachtowej Stogi przez Kazimierza Wykę i Edmunda Rejewskiego
(nazwa pochodzi od ich inicjałów).

W klubie jacht nie pływał długo, bo już w 1969 roku sekcja została rozwiązana, a w 1971 roku jej członkowie założyli Jacht Klub ATOL. Jego wicekomandorem, a później komandorem był Ryszard Kukliński – jeden z najsłynniejszych polskich agentów wywiadu.
„Legia” służyła m.in. do szkolenia, ale wyższa kadra oficerska pływała na niej turystycznie po Bałtyku i Morzu Północnym. Część z rejsów służyła także do celów wywiadowczych, a w 1971 roku podczas jednego z nich Ryszard Kukliński nawiązał kontakt z CIA. W 1982 roku – po ucieczce Kuklińskiego, a zarazem komandora Jacht Klubu ATOL – klub został włączony jako filia do Jacht Klubu Morskiego (obecnie Jacht Klubu Marynarki Wojennej) Kotwica w Gdyni. „Legia” w nowym klubie wciąż służyła do szkolenia. W 2010 roku przepłynął śladami polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, który w nocy z 16 na 17 września 1939 roku uciekł z internowania w Tallinie i dopłynął do Wielkiej Brytanii bez map i pomocy nawigacyjnych. Z kolei w 2012 roku Maciej Sodkiewicz zorganizował na nim wyprawę do rosyjskiej Arktyki przez Kanał Bałtycko-Białomorski.

W 2022 roku jacht został eksponatem Muzeum Zimnej Wojny, który można oglądać przy Zatoce Gdańskiej, Marina Gdynia, al. Jana Pawła II 11, Gdynia.

Remont jachtu został współfinansowany przez Fundację Lotto im. Haliny Konopackiej.

W sezonie letnim prowadzone są rejsy „Legią” po Zatoce.

REJSY PO ZATOCE GDAŃSKIEJ

Zapraszamy wszystkich miłośników historii i morskich przygód do zapisów na rejsy zabytkowym Jachtem „LEGIA”. To niepowtarzalna okazja, aby poznać historię zimnej wojny z perspektywy Zatoki Gdańskiej. Historyczny Jacht czeka na Ciebie w Gdyni!

Podczas 2 godzinnego rejsu przewodnicy zabiorą Cię w świat zimnowojennej rozgrywki, dzieląc się tajnikami działań szpiegowskich oraz planami ofensywnymi ZSRR.

W 1972 roku, w trakcie trwania pierwszej misji jachtem, Ryszard Kukliński napisał list w Wilhelmshaven i wysłał go do Ambasady Stanów Zjednoczonych w Bonn – to wtedy zaproponował USA kluczową dla losów zimnej wojny współpracę. To właśnie na „LEGII” Ryszard Kukliński pokonywał kolejne mile morskie i potajemnie spotykał się z agentami CIA.

Zapisy na rejs pod adresem: kontakt@muzeumzimnejwojny.com

Bilety od 95 zł/os.

Każdy uczestnik na zakończenie rejsu dostanie dodatkowo materiały edukacyjne! Zapraszamy!