O Muzeum

Muzeum Zimnej Wojny jest najbardziej efektywnym muzeum nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce. Ukazują nie tylko wkład Polski w zwycięstwo Ameryki nad komunistycznym totalitaryzmem sowieckim, ale zarazem stanowiąc promocję tradycji Wojska Polskiego i Polski w XXI wieku w ramach sojuszu NATO. Oddziałuję emocjonalnie i sugestywnie na zwiedzających, szczególnie na młode pokolenie Polaków.

Znajdujemy się w miejscu wyjątkowym. To podziemia dawnego komisariatu milicji obywatelskiej przy ul. Jezuickiej 1/3, w którym zamordowano maturzystę – Grzegorza Przemyka.

Główną osią narracji Muzeum są współczesne narzędzia muzealnicze, a także wykorzystanie oryginalnych eksponatów.
W Muzeum znaleźć można ponad 50 multimediów takich jak:

  • Ekrany dotykowe – o różnych wielkości monitorów, od 32-55 cali. Poza rozmiarem ekrany różnią się ilością punktów dotyku, które dają możliwość obsługi jednego ekranu przez kilka osób .
  • Gogle Wirtualnej Rzeczywistości – Choć technologii VR ma wciąż status „nowinki” na rynku dostępne są już urządzenia z pomocą których możemy zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości. Do wyboru są modele gogli mobilnych (nie podłączone do komputera, rozwiązanie bez kabli) takie jak Oculus Go i Oculus Quest oraz zaawansowane hełmy wirtualnej rzeczywistości jak Oculus Rift S, czy HTC Vive, które zapewniają wysoką wydajność i świetną grafikę. Przede wszystkim technologia wirtualnej rzeczywistości otwierają przed muzeum możliwość dostarczenia swoim gościom nowych, nieporównywalnych z niczym wcześniej doświadczeń. Za jego pomocą możemy zaprosić zwiedzających na wirtualną przygodę i wcielić się w bohatera i przejść tajną misję. Aplikacje gogli wirtualnej rzeczywistości są połączone z lektorem, który pełni rolę przewodnika,
  • Hologramy – ściana holograficzna składająca się z wielu zestawów wyświetlaczy, które są połączone ze sobą i zsynchronizowane za pomocą oprogramowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu można stworzyć każdy przedmiot w różnych rozmiarach, który swoim rozmiarem a przede wszystkim formatem 3d będzie do złudzenia przypominał oryginał.
  • Kino – istnieje wiele filmów, zarówno tych komercyjnych jak dokumentalnych które ukazują wydarzenia związane z zimną wojną. W Muzeum jest możliwość wyświetlania tych filmów w specjalnie przygotowanej przestrzeni kinowej, w której mieści się ekran projekcyjny w rozmiarze 4 metry szerokości na 3 metry wysokości, oraz 50 miejsc siedzących.

Treść ekspozycji prezentuje cały okres zimnej wojny uwzględniając wszystkie kraje biorące udział w walce z imperium zła. Jednak w znaczącej jej części opiera się ona na przesłaniach, zaangażowaniu i czynach trzech wielkich postaci ostatnich dwóch dekad zimnej wojny – prezydenta Ronalda Reagana, Ojca Świętego Jana Pawła II i gen. Ryszarda Kuklińskiego – Zmierzchowi imperium zła w którym to Polska dokonała niemal niemożliwego.
Uwzględnione zostały również postaci które wywarły największe zmiany, zarówno negatywne jak i pozytywne w okresie zimnej wojny:

  • Wojciech Jaruzelski
  • Margaret Thatcher
  • Jimmy Carter
  • Leonin Breżniew
  • Michaił Gorbaczow
  • Winston Churchill
  • KimIrSen
  • Harry Truman
  • Józef Stalin
  • Ronald Reagan

Muzeum Zimnej Wojny jest jedynym, które pokazuje rywalizację dwóch bloków w okresie zimnej wojny z polskiej perspektywy. To konflikt o Europę Środkową rozpoczął zimną wojnę. Jak mówił Churchill, to od Szczecina rozwieszono żelazną kurtynę a my znaleźliśmy się po jej wschodniej stronie. To w POLSCE WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO i to stąd wywodził się Jan Paweł II, Solidarność, nieustający opór wobec komunizmu w całym okresie zimnej wojny. To Polak dostarczył Amerykanom najważniejszych informacji o Związku Sowieckim i jego strategii. Jak to zrobił? Jakich używał sposobów? Sami zobaczcie.