Zapraszamy na otwarcie muzeum JESIENIĄ 2023 roku!

Drodzy Przyjaciele!

Przez ponad 17 lat Izba Pamięci Generała Kuklińskiego ze wszystkich sił walczyła o dobre imię pierwszego polskiego oficera w NATO. Staraliśmy się informować i edukować o dokonaniach Ryszarda Kuklińskiego dla Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych. Dokładaliśmy największych starań, aby wiedza pochodziła ze zróżnicowanych materiałów źródłowych. Staraliśmy się przygotować obiektywny i docierający do wszystkich środowisk przekaz merytoryczny o polskim bohaterze.

Bez względu na okoliczności, jakie stawiał nam los zawsze byliśmy aktywni. Nie zatrzymała nas pandemia COVID-19, nie zniechęciły odmienne poglądy o Ryszardzie Kuklińskim ani przejściowe problemy administracyjne z najmem lokalu. Dziś możemy mówić o wielkim sukcesie naszej działalności. Izba Pamięci Generała Kuklińskiego odwiedziło ponad sto tysięcy zwiedzających. Współpracowała przy tworzeniu kinowego hitu „Jack Strong”, książki „Generał Kukliński – polska samotna misja” i „Atomowy szpieg”.

Instytucja zorganizowała około 60 wystaw o generale Ryszardzie Kuklińskim w Polsce, Europie i Ameryce. Współtworzyliśmy komiksy, polskie i zagraniczne filmy dokumentalne oraz setki wykładów i konferencji. Nie byłoby to możliwe bez wszystkich ludzi pełnych pasji, którzy pamiętają o Ryszardzie Kuklińskim i jego misji. To dzięki nim, minione 15 lat było tak udane. Nie byłoby to możliwe bez profesora Józefa Szaniawskiego, założyciela Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego (wówczas) w 2006 roku. Nie byłoby to możliwe bez setek osób, które podarowały Izbie swój czas, wiedzę i umiejętności oraz środki na jej utrzymanie. Ludzi z Polski i Stanów Zjednoczonych.

Dziękujemy!

Wiemy że wszyscy, którzy poznali historię pierwszego polskiego oficera w NATO mieli wrażenie, że zasługuje on na większe muzeum. Dziś możemy Wam powiedzieć o największym projekcie Izby Pamięci Generała Kuklińskiego!
W drugim kwartale 2023 roku zmieni swoją lokalizację Muzeum Zimnej Wojny! Muzeum będzie prezentowało zimną wojnę przez pryzmat Polski oraz dokonań generała Ryszarda Kuklińskiego. To w Polsce nieustannie walczono z sowiecką dominacją – to z Polski wywodził się Jan Paweł II, Solidarność i generał Ryszard Kukliński. To w Polsce najpierw obalono komunizm!

Cała dotychczasowa ekspozycja trafi do nowego, większego lokalu. Muzeum wzbogaci się o dużą liczbę nowych oryginalnych eksponatów, multimediów, zdjęć i dokumentów. Wśród nich dotąd niepublikowane i tajne dokumenty z bloku komunistycznego, w tym Układu Warszawskiego. Będą tam także amerykańskie świadectwa, które dotyczącą wyjątkowej służby Kuklińskiego. Przygotowujemy wiele atrakcyjnych niespodzianek odpowiadającym na potrzeby muzeum trzeciej dekady XXI wieku. W Muzeum Zimnej Wojny nie zabraknie opowieści o punktach zapalnych tego okresu, gdzie sowiecki imperializm i komunizm spotykały się ze sprzeciwem sił wolnego świata pod wodzą USA. Niedługo rozpoczniemy zupełnie nowy, ekscytujący etap w naszej działalności, mamy nadzieję że tak jak przez minione 16 lat dalej będziecie z nami. 

Do zobaczenia!