Muzeum Zimnej Wojny

mobilne menu
Treść strony

O założycielu

Józef Szaniawski – doktor historii, politolog, publicysta i dziennikarz w Polsce oraz Ameryce. Urodzony we Lwowie w 1944 roku, wypędzony po anektowaniu Lwowa przez Związek Sowiecki.

W latach 1970-1985 dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej. Jednocześnie prowadził konspiracyjną działalność niepodległościową. W latach 1973-1985 współpracował z Radiem Wolna Europa, przesyłając z kraju informacje i własne komentarze o rządach reżimu komunistycznego w PRL oraz o uzależnieniu politycznym i eksploatacji ekonomicznej Polski przez Rosję sowiecką. Dla rozgłośni napisał i przesłał ponad pół tysiąca tajnych korespondencji.

W 1985 r. został wykryty przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa i Wojskową Służbę Wywiadowczą. Został aresztowany i fałszywie oskarżony o współpracę z CIA. Oskarżony go o to, że „swą działalnością godził w same fundamenty Polski Ludowej i w sojusz polsko-radziecki". Skazany przez sąd wojskowy na 10 lat więzienia, 5 lat przesiedział w najcięższych więzieniach PRL: w więzieniu komunistycznej Informacji Wojskowej na ul. Oczki i areszcie śledczym na ul. Rakowieckiej w Warszawie, a także w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Barczewie. Wypuszczony na wolność 22 grudnia 1989 r. Sąd Najwyższy określił go jako ostatniego więźnia politycznego PRL.

Od 1993 r. nauczyciel akademicki i prorektor w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza, a następnie w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki, w wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej oraz w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 2005 r. członek Rady Naukowej Muzeum Wojska Polskiego. Autor ponad 3 tysięcy artykułów, esejów politycznych oraz książek i scenariuszy filmów dokumentalnych.

Od 1993 r. był pełnomocnikiem pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce, organizując kampanię o przywrócenie mu dobrego imienia. Przyczynił się do ujawnienia jego misji wywiadowczej oraz do jego rehabilitacji. W 1998 r. przygotował wizytę pułkownika w Polsce. W 2004 roku pełnomocnik wdowy, pani Joanny Kuklińskiej. Od 2006 był założycielem i dyrektorem Izby Pamięci Generała (Pułkownika) Kuklińskiego

Współpracował ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej oraz był jednym z inicjatorów budowy Pomnika Katyńskiego w Warszawie.

Grafika: